joi, 18 septembrie 2008

Şarapove ale jurnalismului băcăuan

După câteva amânări, în sfârşit s-au disputat trei partide la feminin, în cea de-a doua ediţie a Cupei presei la tenis. Daca primul meci a fost şi cel mai scurt, Alina Florea (Monitorul) administrându-i un 6-1, 6-1 fără drept de apel Ancăi Patea (1TV), situaţia s-a schimbat odată cu cea de-a doua confruntare, dintre Ramona Ionescu (Ziarul) şi Laura Pinter (1TV). După un prim set câştigat de "Ramirez" cu 6-0, Laura nu a depus armele, dând semne de revenire. Însă, şi-a spus cuvântul experienţa Ramonei, care a câştigat şi cel de-al doilea set, cu 7-5. Cireaşa de pe tort a constituit-o ultimul meci al serii, dintre Teodora Ciuraru (1TV) şi Mihaela Rogozanu (Ziarul). Primul set, câştigat de Teodora cu 6-2, anunţa o victorie rapidă a ei în faţa Mihaelei, dar a avut loc o răsturnare de situaţie, jurnalista de la Ziarul adjudecându-şi al doilea set cu 6-3. În setul decisiv revine Teodora, care câştigă cu 10-1.